Bilo da pletemo džemper, prsluk ili neku drugu odevnu stvar sastavljenu iz više delova, doći će trenutak kada ćemo te delove morati da spojimo. Ukoliko želite da šav izgleda uredno i gotovo neprimetno s lica rada, madrac šav je tehnika koju bi trebalo da savladate. Ovaj način spajanja koristi se za vertikalno spajanje pletiva i idealan je za bočne strane, jer stvara ravan i čvrst spoj bez vidljivih neravnina.
Sadržaj
U ovom vodiču, korak po korak pokazaćemo vam kako se izvodi madrac šav i podelićemo nekoliko saveta za najbolji rezultat.
Priprema pre spajanja
Pre nego što počnete sa šivenjem, preporučujemo da prethodno blokirate pletivo – to će olakšati precizno spajanje i pomoći da šav lepo legne.
Za madrac šav biće vam potrebna tupa igla za vunu i konac za spajanje. Uhvatićete kraj konca i provući ga kroz iglu. Potrebno je otprilike duplo više konca nego što je dužina šava koji ćete spajati. Zatim postavite dva pletena dela jedan pored drugog, tako da im je lice (prava strana) okrenuto ka vama. Obratite pažnju da nijedan deo nije okrenut naopačke.
Korak po korak uputstvo za madrac šav
01: Pronađite prvu kolonu petlji na desnom delu i ubodite iglu ispod prve vodoravne niti između dve prave petlje. Provucite konac kroz tu nit.
Napomena: Ako koristite zaseban komad konca za spajanje, ostavite rep dug oko 10ak cm kako biste kasnije mogli da ga uvučete sa unutrašnje strane rada.
02: Pređite na levi deo, pronađite prvu kolonu petlji i provucite iglu ispod prve vodoravne niti između dve prave petlje. Ubodite odozdo nagore i izvucite konac.
03: Provucite konac ispod sledeće vodoravne niti na desnom delu.
Napomena: Igla se može provlačiti i kroz dve niti odjednom, u zavisnosti od gustine pletiva. Važno je samo da izaberete jedan način i držite ga se do kraja kako bi šav bio ujednačen i nevidljiv.
04: Ponovo se vratite na levi deo i provucite konac ispod druge vodoravne niti, odmah iznad prethodne.
05: Ponavljajte korake 03 i 04 i blago zategnite konac na svaka dva-tri uboda.
Nastavite da prelazite naizmenično sa jednog dela pletiva na drugi, zahvatajući vodoravne niti ravnomerno sa obe strane pomoću igle. Povucite konac na svakih par centimetara da bi se šav zatvorio. Nemojte previše zatezati – u suprotnom će šav talasati! Ako se to dogodi, nežno ga ispravite pre nego što nastavite sa spajanjem.
Završni koraci
Kada završite sa spajanjem, nežno zategnite rep konca. Pletivo ne bi trebalo da se talasa, ali ni da štrči višak konca između delova. Ukoliko ste slučajno previše zategli, lagano masirajte šav kako bi se ispravio. Na kraju, uzmite iglu i uvucite krajeve konca duž šava s naličja rada.
Napomene i saveti
Završeni madrac šav biće gotovo nevidljiv sa lica pletiva — izgledaće kao neprekinuta linija pravih petlji.
Sa naličja, međutim, postoji mali šav. Taj šav biće izraženiji ukoliko ne spojite prvu kolonu petlji, već drugu ili treću. Spajanje druge ili treće kolone koristi se kada je potrebno suziti džemper ili prilagoditi neki drugi uzorak pletiva. Takođe, neki šabloni ne daju urednu ivicu, pa je u tim slučajevima bolje početi šivenje od druge kolone.
Vodite računa da na obe strane koristite isti tip niti (između „V“ oblika pravih petlji ili između dve petlje). Čak i ako se ne poklope, šav će i dalje biti gotovo neprimetan.
Držite komad pletiva između prstiju dok šijete — to olakšava precizno zahvatanje niti i ubrzava rad. Možete rad približiti licu kako biste lakše videli gde treba da ubodete iglu.
Ukoliko budete pratili ove korake i savete, vaši šavovi biće uredni, čvrsti i skoro nevidljivi. Madrac šav je osnovna, ali vrlo efikasna tehnika koju je korisno znati za svaki pleteni projekat.