plava vunica na igli za pletenje
3 min. čitanja
Podeli:

Tipovi igala za pletenje

Igle za pletenje dolaze u raznim tipovima, debljinama, dužinama i materijalima, a svaki tip ima svoje prednosti i posebnu namenu u pletivu. Debljina igala utiče na veličinu petlji.

Ravne igle za pletenje

Ravne igle za pletenje su dugačke između 25 cm i 40 cm, s čvorom na jednom kraju koji sprečava da petlje skliznu. Odlične su za ravno štrikanje (šal, traka, torba…) ali ste ograničeni dužinom igle.

Štrikanje ravnim iglama uključuje rad s dve igle, gde se jedna igla koristi za rad, a druga za držanje gotovih petlji.

siva vunica, makaze i drvene igle za pletenje
Photo by Surene Palvie

Ravne igle sa dvostrukim vrhom

Ravne igle za štrikanje sa dvostrukim vrhom imaju vrhove na oba kraja, što omogućava štrikanje s obe strane bez potrebe za promenom igala. Ove igle su posebno korisne za kružno pletenje manjih predmeta, kao što su čarape ili rukavice.

Obično dolaze u setu od 4 ili 5 igala. Dostupne su u različitim materijalima (drvo, metal, plastika), dužinama i debljinama, slično kao i obične ravne igle.

Ravne igle sa dvostrukim vrhomi vunica
Photo by The Mindful Collection on Unsplash

Kružne igle za pletenje

Kružne igle se sastoje od dva špica povezana žicom ili kablom različitih dužina, što omogućava štrikanje različitih obima.

Kružne igle omogućavaju štrikanje u krugovima bez potrebe za spajanjem krajeva, što olakšava rad s projektima koji zahtevaju kontinuirano pletenje (džemperi, kape). Pored pletenja u krug, mogu se koristiti i kao ravne igle.

Kružne igle za pletenje i zelena vunica
Photo by Knit Pro on Unsplash

Postoje kružne igle čija je dužina fiksna i kružne igle promenljive dužine. Kod kružnih igala promenljive dužine vrh igle se može lako odvojiti od kabla koji ih spaja. Ovo omogućava laku promenu i dužine i debljine igle prema potrebi projekta tokom štrikanja. Ovakve igle su najfleksibilnije jer pored toga što omogućavaju i ravno i kružno štrikanje, može se menjati i debljina i dužina igle po potrebi projekta.

Postoje takozvani konektori za kablove kružnih igala koji omogućavaju spajanje kablova za dobijanje vece dužine.

Materjal

Mogu biti izrađene od različitih materijala, uključujući drvo, metal i plastiku.

Drvene igle: Drvene igle za pletenje pružaju topao, prijatan osećaj u rukama i blago trenje, što ih čini idealnim za početnike ili projekte gde petlje lako mogu skliznuti. Posebno su popularne za rad sa klizavim pređama jer prirodno zadržavaju petlje.

Metalne igle: Metalne igle su izdržljive, glatke i omogućavaju brzo pletenje, zbog čega su omiljene među iskusnijim pletiljama. Njihova glatka površina omogućava da petlje lako klize, što je odlično za projekte koji zahtevaju ravnomerno i brzo pletenje.

Plastične igle: Plastične igle su lagane i povoljne, često dostupne u različitim bojama i veličinama. Predstavljaju svestranu opciju, ali nisu toliko izdržljive kao drvene ili metalne igle.

Debljina

Debljina igala za pletenje je ključni faktor koji utiče na izgled i strukturu pletiva. Igle se izrađuju u različitim debljinama, od veoma tankih za fina, čvrsto pletena pletiva, do debljih igala za mekše i labavije radove. Izbor debljine zavisi od vrste prediva – tanje igle se koriste za rad s finim, tankim koncem, dok su deblje igle prikladne za deblje predivo i krupnije šavove. Pravilan izbor debljine igala ne samo da olakšava rad, već i značajno doprinosi konačnom izgledu i teksturi pletenog komada.

Na svakom predivu nalazi se oznaka koja pruža informaciju o preporučenoj debljini igala.

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj