siva i bela vunica i posuda sa različitim heklicama
3 min. čitanja
Podeli:

Vodič za heklice: vrste, veličine i kako odabrati pravu

Ako ste zaljubljenik u heklanje ili tek počinjete, verovatno ste primetili da postoji mnoštvo heklica različitih oblika, materijala i veličina. Svaka od njih ima posebnu namenu i prednosti, zavisno od vrste rada i prediva koje koristite. U ovom vodiču ćemo proći kroz osnovne vrste heklica, kako odabrati pravu veličinu, kao i razliku između različitih materijala.

Osnovne vrste heklica

Heklice se pre svega razlikuju po obliku vrha i dizajnu drške. Dve glavne vrste su:

Heklice sa ispupčenim vrhom (eng. tapered hooks): Ove igle za heklanje imaju vrh koji se postepeno sužava od osovine ka vrhu igle. Ovakav vrh je odličan za prediva čije se niti razdvajaju tokom heklanja. Ispupčeni vrh olakšava ubacivanje u petlje, što omogućava brže heklanje i pogodnije su za one koji žele veću brzinu.

Crvena heklica sa ispupčenim vrhom na knjizi
Photo by Anete Lusina

Heklice sa klasičnim vrhom (eng. inline hooks): Inline igle za heklanje imaju ravan, pravi vrh koji je u liniji sa osovinom igle, što omogućava veću kontrolu nad petljama i pomaže u stvaranju oštrih, definisanih šavova. Ovaj tip igle je idealan za složene projekte ili one sa teksturiranim šavovima koji zahtevaju precizno oblikovanje.

Heklica sa klasičnim vrhom i vunica
Photo by Karen Penroz on Unsplash

Veličine heklica

Veličina heklice se odnosi na prečnik njenog vrha, i obično je izražena u milimetrima. Što je heklica deblja, to su i petlje veće, što daje mekšu i labaviju teksturu. Veličine variraju od veoma tankih (0,6 mm) za precizne, sitne radove, do debljih (10 mm i više) za grube i voluminozne projekte.

Kako odabrati pravu veličinu? Na svakoj etiketi prediva nalazi se preporučena veličina heklice, ali izbor često zavisi i od stila pletiva koji želite. Za gušće i čvršće petlje, odaberite tanju heklicu od preporučene, dok za labavije petlje i vazdušastije pletivo odaberite deblju heklicu.

Materijali heklica

Materijal heklice može značajno uticati na vaše iskustvo u radu. Evo osnovnih materijala i njihovih karakteristika:

Aluminijum: Lagan i izdržljiv, aluminijum je popularan izbor zbog glatkog klizanja kroz petlje, što je idealno za brzo heklanje.

Drvo: Ove heklice su tople na dodir i prijatne za duži rad. Drvene heklice pružaju blago trenje, što pomaže u zadržavanju petlji i korisno je za klizave pređe.

Plastika: Lagane i povoljne, plastične heklice su dostupne u raznim bojama i veličinama. Nisu toliko izdržljive kao metalne varijante.

Čelik: Čelične heklice su veoma tanke i koriste se za precizne, sitne radove, kao što su čipka i minijaturni detalji.

Dodatni saveti za izbor heklice

Kada birate heklicu, važno je uzeti u obzir nekoliko faktora, kao što su dužina drške i debljina. Ako planirate duži rad, odaberite heklicu sa ergonomskom drškom, koja smanjuje opterećenje na prste i zglobove.

Takođe, eksperimentisanje sa različitim vrstama i veličinama heklica može vam pomoći da otkrijete koji alat vam najviše odgovara i poboljšate svoje veštine u heklanju.

Zaključak

Prava heklica može napraviti veliku razliku u vašem radu, omogućavajući vam lakše i brže heklanje, uz manje napora. Isprobajte različite vrste i materijale dok ne pronađete onu koja vam najbolje odgovara, i uživajte u kreativnim projektima koje heklanje nudi.

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj