3 min. čitanja
Podeli:

Kako započeti pletenje: Nemački način nametanja petlji

Nemački način nametanja petlji podseća na nametanje petlji sa dugim repom i ponekad se naziva stari norveški način nametanja petlji. Ova tehnika dodaje dodatno uvijanje u petlju “prihvata” za svaku petlju, što rezultira urednim, rastegljivim rubom. Ova fleksibilnost čini ga popularnim izborom za radove kao što su kape i čarape.

Ova tehnika nametanja petlji se drugačije naziva dvostruko poprečno nametanje petlji.

Šta vam je potrebno

  • Predivo po vašem izboru.
  • Igle odgovarajuće debljine za izabrano predivo (proverite etiketu). Za više informacija pogledajte tipove igala za pletenje.

Uputstvo

Da biste počeli, potrebna vam je samo jedna igla za pletenje. Počnite tako što ćete napraviti početnu petlju na igli – uputstvo za vezivanje prve petlje.

Vodite računa da rep konca bude 3–4 puta širi od širine rada (jer ova tehnika koristi dugi rep).

Priprema za nametanje petlji

01: Držite konac u položaju praćke, tako da je dugi rep obmotan oko vašeg palca, dok radni konac prelazi preko kažiprsta. Preostalim prstima držite konce zategnutim. Pomoću kažiprsta držite početnu petlju na igli. Ovaj položaj sličan je onom za nametanje petlji sa dugim repom.

Igla ispod petlje na palcu

02: Stavite iglu ispod oba konca koja su obmotana oko vašeg palca.

Igla kroz petlju

03-04: Ubacite iglu u petlju palca odozgo – zahvatite stranu konca koja je udaljena od vas, zatim je povucite prema sebi.

Igla ispod petlje na kažiprstu

05: Uhvatite radni konac na kažiprstu bliže vama, dolazeći od pozadi – uvucite iglu ispod konca da ga uhvatite.

Igla kroz uvijeni otvor

06: Razmotajte petlju oko palca tako što ćete palac saviti ka dlanu.

07: Provucite konac kroz razmotanu petlju i izvucite palac iz petlje.

Zategnite petlju

08: Kada je konac prošao kroz uvijeni otvor i kada vaš palac nije više u petlji, zategnite petlju. Koristite palac i prst da zategnete konce, tako da se nova petlja lepo postavi. Ova pozicija bi trebalo da vam omogući ponovno postavljanje u položaj praćke.

Ponavljanje

Ponovite prethodne korake dok ne dobijete željeni broj petlji.

Napomene

Vodite računa pri zatezanju petlji. Petlje bi trebalo da budu postavljene jedna pored druge bez preklapanja. Takođe, prebrzo zatezanje može uzrokovati neravnomeran razmak između petlji.

Pošto ova metoda uvija petlju radi dodatne elastičnosti, može doći do odvijanja konca. Pratite situaciju i, po potrebi, zaustavite se da biste popravili konac.

Kada pletete u krug, razmislite o tome da preskočite početnu petlju i započnete jednostavnom unazadnom petljom. Ovo će obezbediti mnogo glađu tranziciju.

Nemački način nametanja petlji ili jednostavni način nametanja petlji?

Nemački način nametanja petlji daje isti završni rub kao i jednostavni način nametanja petlji. Glavna razlika je u procesu: kod jednostavnog načina nametanja petlji se nakon nametanja petlji plete prvi red, dok nemački način uključuje taj prvi red u procesu nametanja.

Da biste postigli nemački način koristeći jednostavan način nametanja:

  • Nametnite potreban broj petlji jednostavnim načinom nametanja petlji.
  • Ispletite jedan red.

Jedina primetna razlika može biti blago smanjenje elastičnosti, u zavisnosti od toga koliko čvrsto zatežete petlje tokom nametanja. Ovo možete nadoknaditi korišćenjem igala veće veličine, ako želite dodatno rastegljiv rub.

Koliko konca je potrebno za nemački način nametanja petlji?

Nemački način nametanja petlji zahteva više konca. Da biste izračunali potrebnu dužinu, možete primeniti uobičajene metode za nametanje sa dugim repom, kao što je metoda omotavanja.

Jednostavno obmotajte konac oko pletaće igle. Za srednje veličine rada, računajte otprilike 2,5 omota po petlji. Na primer, za nametanje 20 petlji, trebaće vam oko 50 omota plus dodatni konac za kraj.

Za precizne proračune, posebno kod većeg broja petlji (npr. oko 400 petlji), preporučujem da prvo nametnete 10 ili 20 petlji, a zatim ih odmotate da biste izmerili potrebnu količinu konca.

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj