Klot petlja - prava petlja
6 min. čitanja
Podeli:

Klot petlja – Prava petlja

Prava petlja, odnosno klot petlja, je osnovna i najjednostavnija petlja u pletenju. Sa njom možete završiti mnogo zanimljivih radova. No, potrebno je dosta vežbe da biste postigli ujednačen izgled. Postoji više načina na koje možete isplesti klot petlju. U ovom tekstu ću vam pokazati kontinentalni i engleski način pletenja klot petlje.

Oznaka petlje

Drugi nazivi za klot petlju su prava petlja i ravna petlja.

U šemama za pletenje prava petlja se označava kao „klot“ ili jednostavno slovom „K“. Kada vidite „K4“, to znači da treba da ispletete ovu petlju 4 puta. Ponekad piše i „pleti do kraja reda“ ili „Red 2: Pravi (Klot)“. To znači da treba da ponavljate ovaj bod sve do naznačenog mesta.

  Simbolički klot petlja se prikazuje kao kapljica. Popunjena (obojena) petlja se koristi na višebojnim mustrama.

Šta vam je potrebno:

  • Predivo po vašem izboru.
  • Igle odgovarajuće debljine za izabrano predivo (proverite etiketu). Početnici bi trebalo da koriste ravne igle kako bi sprečili ispadanje petlji s drugog kraja igle. Birajte igle sa lepim, zaobljenim vrhovima. Bambus je odličan izbor. Za više informacija pogledajte tipove igala za pletenje.

Kontinentalni način pletenja klot petlje

Ova tehnika je veoma popularna u Nemačkoj, Francuskoj i drugim delovima centralne Evrope. Veoma je brza i omogućava dobru kontrolu zategnutosti prediva. Takođe mislim da najmanje opterećuje zglobove. Kod kontinentalnog načina pletenja radno predivo se drži u levoj ruci umesto u desnoj, što je slučaj kod engleskog načina pletenja. Ovakav način držanja prediva zahteva mnogo manje pokreta rukom, a time je brži i manje naporan za zglobove.

01: Počnite tako što ćete nanizati onoliko petlji koliko vam je potrebno za vaš rad. Ako ne znate kako se to radi, ovde je vodič za jednostavan način nametanja petlji.

igle za pletenje i zelena vunica

02: Uzmite radnu iglu sa nanizanim petljama desnom rukom. Zatim, omotajte radno predivo oko malog prsta leve ruke dva puta u smeru kazaljke na satu.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

Savet: Kasnije možete prilagoditi zategnutost prediva tako što ćete je omotati samo jednom ili čak tri puta. Za mene su dva omotaja idealna, ali svi smo različiti, pa isprobajte šta vam najviše odgovara.

03: Prebacite radno predivo preko zadnjeg dela ruke i pustite da leži na poslednjem zglobu kažiprsta.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

04: Uzmite radnu iglu levom rukom, slično kao što držite nož, držeći kažiprst skoro potpuno ispravljen. Podesite ugao kažiprsta dok ne postignete odgovarajuću zategnutost prediva. Ako je predivo još uvek previše labavo, zategnite slobodni kraj radnog prediva.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

Za ovaj bod radno predivo treba da bude iza igle, a mali „čvorić“ od nanizane ivice ispod igle. Ako je iznad, pomerite ga ispod u smeru kazaljke na satu.

05: Uzmite drugu iglu desnom rukom, slično kao nož. A levim kažiprstom održavajte zategnutost radnog prediva.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

06: Ubacite desnu iglu u prvu petlju na levoj (radnoj) igli, s leve na desnu stranu. Lagano mrdajte iglu ako je petlja previše zategnuta (ali nemojte preterivati).

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

07: Pokupite predivo (ono koje je omotano oko kažiprsta) desnom iglom, sa desna na levo. U smeru suprotnom od kazaljke na satu- Zamislite vrh igle kao centar sata. Ako gledate odozgo, predivo treba da ide oko igle u smeru suprotnom od kazaljke na satu.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

08: Provucite predivo kroz petlju. Možete koristiti vrh srednjeg prsta da sprečite da predivo sklizne sa leve igle dok provlačite. Ne stežite prste previše, održavajte dobru zategnutost prediva i biće vam lakše.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

09: Skinite prvu petlju sa leve igle (ja koristim srednji prst da gurnem rad ka vrhu igle, a zatim povučem petlju desnom iglom).

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

I tako ste ispleli svoj prvi klot bod.

10: Sada ubacite desnu iglu u drugu petlju sa leve strane i ponovite korake 6-9 dok ne dođete do kraja reda.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

Kada dođete do kraja reda okrenite rad, pobrinite se da je predivo iza igle i nastavite štrikanje.

Napomena

Alternativa: Radno predivo možete omotati i oko kažiprsta umesto oko malog prsta. Zapravo, ovo je verovatno popularnija verzija. Ja preferiram da je omotam oko malog prsta, jer tako lako mogu malo promeniti zategnutost prediva promenom ugla kažiprsta. Zategnutost možete dodatno povećati i tako što ćete provući predivo kroz prste. Isprobavajte dok ne pronađete najudobniji položaj za vas.

Engleski način pletenja klot petlje

U tekstu iznad je opisan kontinentalan način pletenja klot petlje. Međutim, postoji i drugi način koji nosi naziv  „englesko pletenje“ ili „američko pletenje“. Najpopularniji način pletenja prave petlje u SAD-u zove se „bacanje“. Svi se odnose na isti način pletenja.

Za početnike je ovaj metod često nešto lakši jer ne zahteva posebnu tehniku držanja prediva. Mnogi u početku imaju poteškoća s provlačenjem prediva kroz petlje. Kod engleskog metoda to će vam ići lakše, što ćete brzo uočiti. Međutim, zategnutost prediva biće prilično drugačija.

Rezultat je obično mnogo labaviji krajnji proizvod, a pletenje sporije. Takođe, ruke morate više pomerati, što dodatno opterećuje zglobove.

Uputstvo

01: Uzmite radnu iglu sa nametnutim petljama u levu ruku. Početnicima preporučujem metodu nametanja petlji sa dugim repom.

02: Ubacite desnu iglu kroz prvu petlju s leve strane i provucite radno predivo kroz prste (ja ga obično omotavam oko malog prsta).

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

03: Držite obe igle levom rukom (trebalo bi da formiraju slovo X) i „bacite“ predivo oko desne igle u smeru suprotnom od kazaljke na satu.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

Napomena: Kada budete imali nekoliko petlji na igli, biće mnogo lakše sprečiti da igla sklizne.

04: Sada provucite desnu iglu kroz petlju. Održavajte zategnutost radnog prediva prstima (neki preferiraju palac, dok drugi koriste kažiprst), i predivo bi trebalo lako da prođe kroz petlju leve igle.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

05: Skinite prvu petlju s leve igle. Dobijate vašu prvu klot petlju na desnoj igli.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

06: Ubacite desnu iglu (s jednom petljom na njoj) u drugu petlju leve igle i ponovite korake 03-05 dok ne završite red.

Saveti i česte greške

Nemojte plesti slobodni kraj prediva

Često ćete nakon nametanja petlji imati prilično dug slobodni kraj prediva. Uvek proverite da slučajno ne držite slobodni kraj dok pletete prve petlje nakon nametanja, jer bi to moglo da vam stvori problem već u prvom redu.

Uvek ubacujte iglu od napred i s leve strane petlje

Ovo je veoma važno, jer ćete u suprotnom uvrnuti stubiće svojih petlji, što će stvoriti neujednačenu i ne baš lepu strukturu. Ne želim da vas brinem, ali na gotovom radu jedna pogrešna petlja biće vidljiva iz aviona.

Kako to popraviti? Ubacite desnu iglu u petlju kao da ćete plesti, uvrnite je u suprotnom smeru i prebacite petlju nazad na levu iglu.

Ispuštanje petlje

Uvek treba da osigurate petlje na igli prstima. Ipak, ponekad se desi da ispadne jedna petlja, što može dovesti do raspetljavanja celog uzorka. Šta tada? Početi ispočetka? Ne, postoji mnogo načina da to popravite. Najvažnije je da odmah osigurate ispuštenu petlju rezervnom iglom ili sigurnosnom kopčom.

a) Ako niste vukli rad i nema prevelike zategnutosti prediva, često možete jednostavno podići petlju iglama. Samo pazite da je pritom ne uvrnete.

b) Ako se petlja raspetljala za red ili dva, možete je „isplesti unazad“ pomoću heklice. To je, u suštini, jednostavan lančani bod, ali za podvezica bod morate naizmenično menjati strane. Ubacite heklicue u petlju, a zatim provucite povezujuću nit sa zadnje strane. Ponavljajte dok ne stignete do trenutnog reda, pa petlju vratite na radnu iglu.

c) Možete koristiti tehniku pletenja unazad. Ako radite na vrlo komplikovanoj šemi ili koristite osetljivo predivo, ovo je najbolja tehnika. Suština je da levu iglu ubacite u petlju ispod trenutne petlje na desnoj igli, a zatim pustite gornju petlju da sklizne s igle.

d) Možete izvući igle i rasplesti red ili dva, zatim ponovo ubaciti igle i nastaviti pletenje. Najjednostavniji način za to je da raspletete jednu po jednu petlju i usput vraćate iglu u svaku ispuštenu petlju dok radite.

Cepanje prediva

Ako koristite igle s vrlo oštrim vrhovima ili predivo koje nije toliko uvijeno kao standardno vuneno predivo s četiri niti, može se desiti da iglom cepate predivo (zato preporučujem igle s zaobljenim vrhovima za početnike).

U tom slučaju, jednostavno raspletite tu petlju i ispletite je ponovo. U suprotnom, stvorićete sitne petlje koje štrče iz rada i koje ne možete odseći. Takođe, to će oslabiti vašu tkaninu.

Ako primetite te tanke petlje kasnije, kada više ne želite da raspetljavate rad, možete pokušati da ih sakrijete s druge strane rada pomoću heklice, provlačeći ih na suprotnu stranu.

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj