Dupli glatki bod (eng. Double Stockinette stitch) je bod gde su obe strane rada jednake, dakle, rad je sa dva lica. Ovaj bod stvara potpuno reverzibilnu i debelu tkaninu koja je vrlo mekana i prijatna. Materijal je vazdušast i elastičan, i ne uvija se (kao što je to slučaj sa glatkim bodom) te je idealan za pletenje šala. Budući da se svaki red praktično plete dvaput, troši se više prediva i potrebno je da nabacite skoro duplo više petlji da biste postigli istu širinu kao kod glatkog boda.
U ovom vodiču objasniću vam sve što treba da znate o ovom bodu. Šema ponavljanja je vrlo jednostavna, a nakon nekoliko redova moći ćete da pletete bez razmišljanja ili gledanja u rad.
Sadržaj
Kako se plete dvostruki glatki bod?
Ravno pletenje
Paran broj petlji. Nametnite paran broj petlji:
- Red 1: *1 prava petlja, 1 prebačena petlja krivo sa predivom ispred*
Ovaj red ponavljate dok ne dostignete željenu dužinu. Ukoliko ste nametnuli paran broj petlji, poslednju petlju u redu ste prebacili. Kada okrenete rad, pletete prebačene petlje a prebacujete ispletene petlje.
Neparan broj petlji. Ukoliko ste nametnuli neparan broj petlji:
- Red 1: *1 prava petlja, 1 prebačena petlja krivo sa predivom ispred*, 1 prava petlja
- Red 2: *1 prebačena petlja krivo sa predivom ispred, 1 prava petlja*, 1 prebačena petlja krivo sa predivom ispred
Pletenje u krug
Za simetričan uzorak potreban je paran broj petlji, tada je ponavljanje sledeće:
- Red 1: *1 prava petlja, 1 prebačena petlja krivo sa predivom ispred*
- Red 2: *1 prebačena petlja krivo sa predivom iza, 1 kriva petlja*
Saveti: Koristite brojač redova da ne biste izgubili broj. Postavite markere na početak kruga kako biste lakše pratili gde završavate i počinjete.
Uputstvo za pletenje dvostrukog glatkog boda
01: Nametnite paran broj petlji.
02: Ispletite jednu klot petlju. Ukoliko ne znate da pletete klot petlje, na ovom linku možete naći detaljan vodič kako se pletu klot petlje.
03: Prebacite konac ispred rada.
04: Ubacite desnu iglu u levu petlju ulazeći sa desna na levo.
05: Prebacite petlju na desnu iglu.
06: Vratite konac iza rada.
08: Ponavljajte korake 02-07 do kraja reda.
09: Kada dođete do kraja reda, okrenite rad i opet ponavljajte korake od 02-07 dok ne završite red.
Ponavljajte ovu šemu dok ne postignete željenu dužinu.
Važna napomena: Trik je u tome da prebacujete petlje dok je predivo ispred rada. Imajte na umu da će šara postati jasna tek nakon 4-6 redova. Posle drugog reda može izgledati pomalo čudno, ali samo nastavite!
U svakom redu prebacujte sve petlje koje izgledaju kao frket petlje (s malim čvorićem u osnovi), a pletete sve petlje koje izgledaju kao prave (poput malog „V“ na iglama). Ili, ako vam je tako jednostavnije, prebacujte sve petlje koje ste pleli u prethodnom redu, a pletite sve petlje koje ste prebacili.
Kako završiti pletenje dvostrukog glatkog boda?
Za završetak projekta dvostrukim glatkim bodom možete koristiti standardnu tehniku završavanja pletiva. Međutim, važno je da se pridržavate šeme pletenja i u poslednjem redu kako biste dobili uredan završetak. Na šta tačno mislim kad kažem da se pridržavate šeme pletenja? Prilikom standardnog završavanja pletiva pletete klot dve petlje, zatim jednu prebacujete preko druge. Ali kod glatkog boda bi trebalo da obratite pažnju na to da li su petlje klot ili su samo prebačene. Dakle, plešćete sledeću petlju u skladu sa šemom – ispletite pravo one koje izgledaju kao prave, a prebacite sve petlje s koncem ispred. Prebacite prethodnu petlju preko poslednje ispletene na desnoj igli. Nastavite na isti način do kraja reda. Na ovaj način, ivica će biti uredna i ravnomerna, bez nepravilnosti koje bi se mogle pojaviti ako biste sve petlje zatvorili na isti način.