Želite da naučite kako da pletete frket petlju? Želite da otvorite vrata svetu raznovrsnih šema za pletenje? Onda ste na pravom mestu, jer ovaj vodič je posvećen upravo tome! Pokazaću vam kako da pletete frket petlju kontinentalnom tehnikom, a kasnije ću pokazati i alternativnu metodu.
Oznaka petlje
Frket petlja se drugačije naziva kriva petlja, obrnuta petlja i reljefna petlja.
U šemama za pletenje kriva petlja se označava kao „frket“ ili jednostavno slovom „P“. Kada vidite „P3“, to znači da treba da ispletete tri frket petlje uzastopno. Ponekad piše i „pleti do kraja reda“ ili „Red 2: Krivi (Frket)“, to znači da ovu petlju treba ponavljati sve do kraja reda ili do navedenog mesta.
Simbolički frket petlja se prikazuje kao minus .
Šta vam je potrebno:
- Predivo po vašem izboru.
- Igle odgovarajuće debljine za izabrano predivo (proverite etiketu). Početnici bi trebalo da koriste ravne igle kako bi sprečili ispadanje petlji s drugog kraja igle. Birajte igle sa lepim, zaobljenim vrhovima. Bambus je odličan izbor. Za više informacija pogledajte tipove igala za pletenje.
Kontinentalni način pletenja frket petlje
01: Za početak, prebacite radno predivo ispred rada.
02: Ubacite desnu iglu u petlju leve igle s desna na levo. Radno predivo treba da ostane ispred igle i petlje tokom celog postupka.
Savet: Ako niste sigurni kako da pravilno zategnete predivo, ovde sam detaljnije objasnila postupak.
03: Zatim omotajte radno predivo oko igle suprotno od kazaljke na satu, počevši odozdo.
Napomena: Zamislite iglu kao centar sata. Ako gledate odozgo, predivo treba da ide oko igle u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
04: Pomoću srednjeg prsta gurnite radno predivo napred.
Napomena: Umesto da gurate predivo napred srednjim prstom, možete to uraditi i palcem. Lično smatram da je ovo malo manje udobno, ali neki početnici vole ovaj način.
05: Provucite radno predivo kroz petlju.
06: Skinite petlju kroz koju ste radili s leve igle kako biste završili frket petlju.
Na osnovi petlje trebalo bi da se pojavi mala kvržica. Zapravo, to je jednostavan način da „čitate“ svoje pletenje i prepoznate frket petlje. Ako ima malu kvržicu na tom mestu, onda je to frket petlja.
07: Ubacite desnu iglu u sledeću petlju leve igle, sa desna na levo. Ponovite korake 03-06.
Engleski način pletenja frket petlje
Ako ste ljubitelj engleske/američke tehnike pletenja, primetićete da je frket petlja podjednako jednostavna kao i klot petlja. Obe se vrlo lako izvode. Evo kako:
01: Prebacite radno predivo ispred rada.
02: Ubacite desnu iglu u prvu petlju, od pozadi ka napred (s desna na levo).
03: Omotajte radno predivo oko desne igle suprotno od kazaljke na satu.
04: Održavajte zategnutost radnog prediva desnom rukom i provucite ga kroz petlju.
05: Pustite da prva petlja sklizne s leve igle i lagano zategnite svoju prvu frket petlju povlačenjem radnog prediva.
06: Ubacite desnu iglu i sledeću petlju na levoj igli, sa desna na levo. Ponavljajte korake 3–6 dok ne završite red u frket petlji.
Razlika između klot i frket petlje
Klot petlja (prava petlja): Predivo je pozadi, igla se ubacuje s leve na desnu, predivo se omota suprotno od kazaljke na satu.
Frket petlja (kriva petlja): Predivo je ispred, igla se ubacuje s desne na levu, predivo se omota suprotno od kazaljke na satu.
Ako pažljivo pogledate ova uputstva, primetićete da su ove petlje ogledaleski obrnute slike jedna druge. Jedina stvar koja ostaje ista je da se predivo uvek omota suprotno od kazaljke na satu. To je zapravo vrlo važna stvar koju treba zapamtiti. U kontinentalnom pletenju, predivo se uvek omota oko igala u tom pravcu – bez obzira koju petlju pleli. Više o klot i frket petlji možete saznati ovde.
Česte greške pri pravljenju frket petlje i kako ih ispraviti
Problemi sa napetosti prediva
Mnogi pletači imaju problema sa napetosti prediva dok prave frket petlje. Neki kontinentalni pletači završe sa vrlo zategnutim petljama, dok mnogi engleski pletači imaju znatno opuštenije petlje u poređenju sa odgovarajućim klot petljama.
Ovo neće predstavljati ozbiljan problem kada vaš uzorak zahteva samo pravljenje frket petlji. Međutim, ako mešate dve vrste petlji (kao što je 2×2 rebrasti bod), ovo može dovesti do nejednake strukture. Postoje dva načina da se kompenzuje ovo:
a) Neki pletači koriste različite veličine igala za redove sa frket petljama.
b) Podesite napetost radnog prediva tako što ćete je obaviti oko malog prsta još jedanput (ili manje) nego obično. Takođe, možete zategnuti svaku petlju pojedinačno povlačenjem radnog prediva nakon što je završite.
Petlja svaki put sklizne sa igle dok pokušavate da je provučete
Ako stalno gubite petlje dok pokušavate da provuče predivo kroz njih, stavite desnu ruku preko prediva i držite ih na mestu.
Ispustili ste petlju i ne znate kako da je popravite
Heklica će vam biti najbolji prijatelj. Jednostavno podignite ispustenu petlju pomoću heklice. Mali rebrasti deo (predivo koje povezuje susedne petlje sa obe strane) mora biti ispred heklice. Zatim jednostavno provucite pređu kroz ispuštenu petlju i vratite je na iglu.
Ako petlja počne da se otpetljava, najbolje je da okrenete svoj rad. Zatim možete da koristite jednostavne lančiće pomoću heklice da ispravite grešku.