4 min. čitanja
Podeli:

Razlike između klot i frket petlje

Pitate se koja je razlika između klot i frket petlje? Koja je ključna razlika u načinu kako se pletu ove dve petlje i postoji li lak način da ih zapamtite? Ovaj tekst će vam dati odgovore i još mnogo toga.

Šta je razlika između prave i krive petlje?

Klot (prava) petlja je najvažnija petlja za prednju stranu rada (lice), dok je frket (kriva) petlja najpopularnija za zadnju stranu (naličje). Zajedno čine par koji je u ogledalu obrnut. Pletene su na tačno suprotan način, zbog čega će izgledati identično na suprotnoj strani. Na primer: Kod glatkog boda, tzv. „džersej bod“, se plete naizmenično jedan klot red, zatim jedan frket red. Zato glatki bod daje utisak da se na prednjoj strani vidi samo jedan tip petlje, a na zadnjoj strani isključivo drugi tip petlje, uprkos naizmeničnim redovima sa klot i frket petljama.

Klot petlja se formira provlačenjem prediva kroz petlju od zadnje strane rada prema prednjoj. Rezultirajuća petlja podseća na slovo „V“. Na iglama, ovo postižete tako što iglu ubacujete s leve na desnu stranu, dok predivo držite pozadi.

 

Frket petlja, s druge strane, formira se provlačenjem prediva kroz petlju od prednje strane rada prema zadnjoj. Rezultirajuća petlja ima mali izbočeni deo na svom dnu. Na iglama, ovo se postiže tako što se predivo drži ispred, a radna igla ubacuje u petlju s desne na levu stranu. Kriva petlja je potpuna suprotnost od prave petlje.

Ako okrenete bilo koju pravu petlju, videćete da će ona imati izbočinu na svom dnu, samo sa druge strane. Isto važi i za svaku krivu petlju, gde ćete na suprotnoj strani videti „V“ ispod nje.

Zašto u oba slučaja obavijate predivo oko igle u smeru suprotnom od kazaljke na satu?

Ako biste obavijali predivo u smeru kazaljke na satu za krivu petlju, rezultat bi bila petlja u kojoj bi prednji stubić petlje bilo sa leve strane Slika iznad pod B) umesto sa desne (slika iznad pod A). To nije problem ako biste u ovom trenutku uklonili svoje igle za pletenje i završili rad. Međutim, ukoliko nastavite pletenje i u sledećem redu pletete u tu petlju i pridržavate se standardne tehnike, biće vam teže da ubacite igle u tu petlju i petlja će biti uvrnuta a to će biti vidljivo na vašem radu.

Postoji stil pletenja koji se zove kombinovano pletenje, koji koristi ovaj efekat. Mnogima lakše pada pletenje krive petlje tako što predivo omotavaju u smeru kazaljke na satu. Tada se, u sledećem redu, plete u tu petlju od nazad kako bi se ona odvrnula.

Kako razlikovati pravu petlju od krive petlje

Sada kada smo pokrili osnove, možemo koristiti ovo znanje da bismo zapravo čitali pletenje. Da ponovimo: prava petlja stvara oblik slova V, dok kriva petlja stvara malu izbočinu. Dakle, kada pletete 2×2 rebrasti bod, možete gledati izgled već nanizanih petlji umesto da brojite ponavljanja.

Samo pažljivo pogledajte petlju ispod petlje koju treba da pletete i jasno ćete videti da li ima izbočinu na osnovi ili ne. Ako ima, to je kriva petlja, a ako se vidi malo V, to je prava petlja.

Ovaj način razlikovanja klot i frket petlji važi i za bilo koji drugi pleteni uzorak – bez obzira da li je to dvostruki pirinač bod ili vafl bod. U svakom od tih slučajeva, možete čitati svoje pletenje i isplesti sledeću petlju prema izgledu prethodnih (za složenija ponavljanja koja se prostiru kroz više redova, možda ćete morati da pogledate koji red niže).

Takođe, možete koristiti ovo znanje za brojanje redova. Svaka prava petlja stvara naopačke V. Dakle, ako želite da znate koliko redova ste već ispleli, jednostavno prebrojite broj V slova složenih jedan na drugi.

Ovo važi i za bilo koji drugi pleteni uzorak. Na primer, ako želite da znate koliko ste redova u krivim petljama ispleli, jednostavno prebrojite izbočine koje su složene jedna na drugu. Ipak, morate biti pažljivi. Postoje dve vrste izbočina: jedna koja izgleda kao kupola, a druga kao čaša. Fokusirajte se na izbočine koje liče na kupolu kako biste prebrojali redove.

Kombinovanje klot i frket petlji

Do sada su spomenute samo razlike između klot i frket petlji. Međutim, možda nije ispravan pristup razmišljati o njima kao suprotnostima. U stvarnosti, oni se međusobno dopunjuju i čine osnovu svih bodova u pletenju.

Umesto da nešto pletete klot s lica, možete to plesti i frket sa naličja, i izgledaće potpuno isto. Na primer, ako vam je p2tog tbl (smanjenje dva boda zajedno obrnutim bodom kroz zadnju petlju) preteško, uvek možete smanjiti u sledećem redu koristeći k2tog tbl (smanjenje dva boda zajedno pravim bodom kroz zadnju petlju).

Na primer, kod dodavanja petlji tokom pletenja svako povećanje na licu rada ima odgovarajuće smanjenje na naličju. Isto važi i za oduzimanja. Postoje dva ključna zaključka:

  1. Umesto da nešto ispletete klot na licu rada, možete to isto isplesti frket petljama na naličju i dobićete potpuno isti rezultat.
  2. Sva oduzimanja, bilo u klot ili frket petljama, ostavljaju iza sebe naopačke V ili čvorić. Na taj način ih možete prepoznati i brojati.

Dakle, razumevanje razlike između klot i frket petlji, kao i šta ih sjedinjuje, je vaš prvi korak ka tome da postanete ekspert u pletenju. Kada u potpunosti razumete ove petlje, sve druge tehnike i bodovi postaju samo nadogradnja na vaše znanje. Ovo znanje će vam takođe pomoći da svaku kružnu mustru pretvorite u ravno pletenje.

 

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj