3 min. čitanja
Podeli:

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice leže ravno i ne uvijaju kao kod glatkog boda. Ima prijatnu teksturu, nije previše rastegljiv i jednak je i sa lica i sa naličja. Često se može pronaći u šemama za džempere tipičnim za Irsku.

Kako se plete mahovina bod?

Mahovina bod se sastoji od četvororednog ponavljanja, gde se naizmenično menjaju prava i kriva petlja. Šema je sledeća:

  • Red 1: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*
  • Red 2: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*
  • Red 3: *1 kriva petlja, 1 prava petlja*
  • Red 4: *1 kriva petlja, 1 prava petlja*

U šemama, kada treba da se napomene da se radi o ponavljanju koristi se oznaka **. Sve što se nalazi između zvezdica se ponavlja – kada dodjete do poslednje petlje pre * počinjete ponavljanje ispočetka. Na primer, u prvom redu pletete 1 pravu petlju, zatim 1 krivu petlju i ove dve petlje ponavljate do kraja reda.

Ova četiri reda ponavljate dok ne dostignete željenu dužinu.

S obzirom da se mahovina bod sastoji od naizmeničnih pravih i krivih petlji, potrebno je nametnuti paran broj petlji. Ukoliko pletete ravnim iglama, možete nametnuti i neparan broj petlji. Tada je šema ponavljanja sledeća:

  • Red 1: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*, 1 prava petlja
  • Red 2: 1 kriva petlja, *1 prava petlja, 1 kriva petlja*
  • Red 3: *1 kriva petlja, 1 prava petlja*, 1 kriva petlja
  • Red 4: 1 prava petlja, *1 kriva petlja, 1 prava petlja*

Mahovina bod u krug

Ukoliko pletete u krug potrebno je nametnuti paran broj petlji jer će vam se u suprotnom pojaviti jedan primetan stubić. Šema je ista kao kod ravnih igli:

  • Red 1 i 2: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*
  • Red 3 i 4: *1 kriva petlja, 1 prava petlja*

Primetićete da ćete plesti uzastopno 2 krive petlje kada budete prelazili iz reda 2 u red 3, kao što ćete plesti uzastopno i 2 prave petlje pri prelasku iz  reda 4 u red 5. Ovo ne treba da vas buni jer ove uzastopne petlje ne leže u istim redovima te nisu vidljive na gotovom radu. Možete sebi olakšati tako što ćete koristiti obeleživače (markere) za vunu.

Nametanje i zatvaranje petlji

Mahovina bod nije previše rastegljiv a nije ni krut pa je nametanje petlji sa dugim repom i standardno završavanje pletiva idealno. Nema potrebe za posebnim tehnikama. Ali treba obratiti pažnju da petlje namećete i završavate onako kako se pojavljuju – naizmenično pletite prave i krive petlje kad namećete i završavate pletivo. Tako će vam ivice rada biti neprimetne i lepo će se uklopiti u ostatak uzorka.

Dvostruki mahovina bod

Dvostruki mahovina bod je samo varijacija mahovina boda. Za nijansu je rastegljiviji od običnog mahovina boda. Ponavljanje je slično, s tim da umesto 1 petlje pletete dve. Potrebno je nametnuti broj petlji koji je deljiv sa 4, tada je ponavljanje sledeće:

  • Red 1: *2 prave petlje, 2 krive petlje*
  • Red 2: *2 prave petlje, 2 krive petlje*
  • Red 3: *2 krive petlje, 2 prave petlje*
  • Red 4: *2 krive petlje, 2 prave petlje*

Što se tiče nametanja i zatvaranja petlji, možete koristiti iste metode kao iznad. Ukoliko želite neprimetne ivice koje prate šemu, namećite petlje prema uzorku (2 prave, 2 krive) i završavajte petlje prema uzorku (pletite pravo prave petlje, a krivo krive, pre nego što ih zatvorite).

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj