Učenje pletenja šala može izgledati kao težak zadatak za potpune početnike. Međutim, istina je da je pletenje kao i svaka druga veština. Nije ništa drugačije od učenja vožnje bicikla ili kuvanja. Potrebno je samo malo vremena i vežbe.
Šalovi su jedan od najlakših i najzabavnijih projekata za početnike. U ovom vodiču ću vas, korak po korak, naučiti kako da ispletete šal, čak i ako nikada niste ispleli nijednu petlju. Šal će biti jednostavan, u najlakšem bodu za pletenje poznatom kao podvezica bod.
Materijal potreban za pletenje šala
Pre nego što počnete sa ovim uzorkom, potrebno je da nabavite nekoliko stvari. Ali, obavezno proverite da li neko iz vaše okoline već ima ono što vam treba!
Predivo
Profesionalci mogu da naprave čuda sa bilo kojim predivom, ali početnici imaju malo više ograničenja. Možete koristiti predivo koje vam se dopada, ali imajte na umu da je deblje (chunky, bulky) predivo bolje za početnike. Deblje predivo je lakše za držanje i manipulaciju, manje je komplikovano i znatno brže se plete.
Za početak izbegavajte tanka prediva (lace ili super fine). Zamislite da pletete koncem za šivenje – tako izgleda pletenje s tankim predivom. Ne samo da će vam trebati večnost da završite šal, već takva prediva zahtevaju manje igle, koje je teže kontrolisati.
Za pletenje ovog šala sam koristila YarnArt Merino Bulky predivo koje se sastoji od 25% vune i 75% akrila. Za dužinu od 150cm i širinu 20cm, bez resa mi je bilo potrebno 2 klupka ove vunice.
Igle za pletenje
Naravno, biće vam potrebne i igle za pletenje. Kada izaberete predivo, pogledajte etiketu – tamo ćete pronaći preporučenu veličinu igala. Koristite taj podatak kao vodič pri odabiru. Obično biram igle koje su za 1 mm manje ili veće od preporučene veličine. Na primer, ako etiketa predlaže igle od 5 mm, možete probati i sa 4 mm ili 6 mm.
Početnicima preporučujem drvene igle koje su jednu ili dve veličine veće od preporučene za dato predivo jer početnici imaju tendenciju da previše zatežu predivo dok pletu. Drvene igle imaju veće površinsko trenje, što znači da bolje „hvataju“ predivo i manje klize, pa su lakše za rad.
Smatram da su igle veličine 6-8 najbolje za početnike. Međutim, za ovaj projekat preporučujem veće igle, ne zato što su lakše za pletenje (naprotiv, zbog svoje veličine mogu biti malo teže za rukovanje), već zato što podvezica bod izgleda bolje sa krupnijom vunom, a i brže se plete. Lako možete prilagoditi uzorak manjoj veličini igala ako želite.
Za ovaj uzorak sam odabrala drvene igle veličine 9mm.
Makaze i igla za vunu
Na kraju ćete morati da isečete predivo i možda poželite da dodate lepe resice na šal. Ne trebaju vam posebne makaze, ali neka budu dovoljno oštre da pružaju čist rez.
Za uvlačenje krajeva, biće vam potrebna igla za vunu. (Ne brinite, kasnije ću vam pokazati kako da je koristite.)
Koliko vremena je potrebno za pletenje šala?
Za ispleteni kratki šal u podvezica bodu, trebaće vam između 4 i 8 sati. Naravno, možete praviti pauze. Mnogi rade na svom projektu sat ili dva uveče dok gledaju TV – ništa vas ne sprečava da uradite isto. Vreme pletenja zavisi od broja petlji potrebnih za šal. Što je predivo deblje trebaće vam manje petlji, znači deblje predivo – manje vreme pletenja.
Meni je trebalo oko 4 sata da završim ovaj šal. Ako nikada niste pleli, verovatno će vam trebati oko 2 sata da naučite osnove, a prvih nekoliko redova će ići sporije. Možda napravite grešku ili dve. Iz iskustva znam da početnici često moraju par puta da raspletu šal dok ne krenu kako treba.
Ali, ne brinite! Pokazaću vam korisne savete kako da izbegnete greške i uspešno završite svoj prvi šal.
Kako isplesti šal?
Učenje pletenja šala je najbolji projekat za početnike jer se svodi na tri jednostavna koraka:
- Nametanje petlji
- Pletenje podvezica boda
- Završavanje pletiva
Pa hajde da krenemo sa objašnjenjem prateći ove korake.
Korak 1: Kako započeti pletenje šala
Imate predivo, igle, i spremni ste da započnete svoj šal? Sjajno! Opustite ruke i hajde da krenemo.
Prvi korak: Nametnite 20 petlji na igle veličine 7-9 mm.
Verovatno još ne znate kako da nametnete petlje. Postoji mnogo načina za nametanje petlji na iglu, za početnike preporučujem nametanje petlji sa dugim repom. Ova tehnika daje uredan izgled i lako se plete. Ukoliko već znate metodu jednostavnog nametanja petlji, možete koristiti i tu metodu za ovaj šal.
Detaljan vodič za nametanje petlji sa dugim repom možete pronaći na ovom linku.
Napomena: Broj nametnutih petlji će predstavljati širinu vašeg šala, a broj ispletenih redova dužinu. Shodno tome, možete nametnuti koliko god petlji želite da biste dobili željenu širinu. Izbor mog pletiva i igala, sa nametnutih 20 petlji mi daje šal širine 22cm. Ukoliko želite širi šal nametnite više petlji.
Korak 2: Pletenje šala
Kada ste nanizali petlje, možemo preći na samo pletenje. Ovaj jednostavan šal plete se u podvezica bodu, što znači da vam je potrebno da znate samo pravu (klot) petlju.
Šema pletenja:
- Red 1: Pletite klot petlju u celom redu. Kada završite red, okrenite rad i pomerite predivo iza igala.
- Red 2: Ispletite svaku petlju klot.
Nastavite sa podvezica bodom (tako se zove šema u kojoj svaku petlju pletete pravo) dok šal ne dostigne željenu dužinu. To znači da samo ponavljate 1. i 2. red iznova i iznova.
Kako se plete klot petlja?
Klot petlja sastoji se od 4 jednostavna koraka, pri čemu se predivo uvek nalazi iza igala.
01: Ubodite desnu iglu s leva na desno kroz prvu petlju leve igle.
02: Omotajte predivo oko desne igle u smeru suprotnom od kazaljke na satu. – Zamislite vrh igle kao centar sata. Ako gledate odozgo, predivo treba da ide oko igle u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
03: Provucite predivo kroz petlju.
04: Skinite petlju s leve igle.
Nastavite da ponavljate ova četiri koraka iznova i iznova. Moj detaljan vodič za pletenje klot petlje možete pronaći ovde. U njemu prikazujem brzu i jednostavnu kontinentalnu tehniku. Kao što sam već spomenula, samo ponavljate istu petlju dok šal ne dostigne željenu dužinu.
Kako dodati novo klupko kada vam nestane prediva
Postoji nekoliko opcija za dodavanje novog klupka. Najjednostavnije je zavezati čvor, ali kod projekata sa dva lica to obično nije najbolji izbor, jer je čvor previše uočljiv i ostavlja dva kraja prediva koje treba kasnije uvući.
Druga jednostavna opcija da dodate novo klupko je na kraju klot reda. Iako se ova metoda može činiti suviše jednostavnom, zapravo je proverena tehnika koja funkcioniše za svaku vrstu prediva i gotovo svaki uzorak. S obzirom da je u ovom uzorku svaki red klot, ne moramo obraćati pažnju u kom se redu nalazimo.
Kada primetite da vam skoro ponestaje prediva, završite red i zaustavite se. Za većinu bodova u pletenju potrebno je otprilike 3-4 puta više prediva od širine vašeg uzorka da biste završili jedan red. Ostavite kraj prediva dužine oko 10 cm.
Uzmite novo klupko i nastavite da pletete na uobičajen način, ostavljajući rep od oko 10 cm. Prva dva boda biće prilično labava za pletenje, ali možete lagano povući krajeve da zatvorite eventualne praznine. Takođe, možete pridržavati kraj novog klupka desnom rukom dok pletete nove petlje, na taj način održavate zategnutost prediva.
Nakon što ispletete otprilike 10 petlji, dok su još uvek na igli (ovo je važno), zavežite dva kraja u labav čvor. Ovo radimo da bismo osigurali da se petlje ne raspletu dok pletemo ostatak.
Završite pletenje prema uputstvu iz šeme, a zatim pažljivo razvežite čvor. Ove krajeve ćemo kasnije uvući.
Korak 3: Kako završiti pletenje šala
Kada dostignete željenu dužinu vašeg šala, spremni ste da završite pletivo. Ukoliko ne zatvorite petlje one će se rasplesti. Postoji više načina za završavanje pletiva, ali za početnike je najednostavnija standardna metoda završavanja pletiva.
Proces je prilično jednostavan. Detaljan vodič o ovoj metodi možete pronaći na ovom linku, ali evo sažetka:
01: Ispletite dve klot petlje.
02: Na desnoj igli su dve petlje. Prebacite drugu petlju (onu dalje od vrha igle) preko prve i skinite je s igle. Sada imate jednu petlju na desnoj igli.
03: Ispletite još jednu klot petlju (opet imate dve petlje na desnoj igli).
04: Korak 4: Prebacite drugu petlju preko prve.
Ponavljajte korake 03 i 04 dok ne zatvorite sve petlje.
Dodavanje resa na šal
Isecite niti duplo duže od željene dužine resa. Na poslednjem redu pletenja, pomoću heklice ili igle s tupim vrhom provucite niti kroz petlje. Vežite ih jednostavnim „omča“ čvorom (čvor za omču) koji je dovoljno čvrst. Na kraju, poravnajte rese makazama.
Najbolji način za uvlačenje krajeva
Izaberite odgovarajući alat: Koristite iglu sa tupim vrhom ili heklicu. Kod podvezica boda, najsuptilniji način je provlačenje krajeva kroz „stubiće“ klot petlji između dva rebra. Probijte iglom pravo kroz pletivo, kroz klot petlje (ne oko njih), u dužini od 6–8 petlji.
Kombinujte smerove: Nakon što provučete nit nekoliko centimetara u jednom pravcu, promenite smer kako biste sprečili da se nit izvuče tokom nošenja ili pranja. Ne zatežite nit previše da ne biste izobličili pletivo. Kada ste dovoljno uvukli nit, višak prediva isecite makazama.
Blokiranje pletenog šala
Ako želite da vaši bodovi izgledaju savršeno, blokiranje je ključni korak. Potrebna vam je mekana površina (blokirajuća prostirka, peškir na tepihu ili daska za peglanje) i igle (čiode ili obične igle). Raširite šal na površini i oblikujte ga. Koristite igle da pričvrstite ivice, vodeći računa da obe strane budu paralelne i šal jednake širine duž cele dužine.
Metode blokiranja:
- Parenje: Ako imate peglu s parom, držite je iznad šala (NE peglajte direktno!) i pustite paru da opusti petlje. Ostavite šal da se osuši pre nego što uklonite igle.
- Vlaženje: Poprskajte šal vodom uz pomoć raspršivača dok ne postane vlažan, a zatim ga ostavite da se osuši na prostirci. Drugi način je da šal potopite u mlaku vodu na 30 minuta, nežno ga ocediti (bez uvrtanja), pa pričvrstite na prostirku.
Saveti: Ne rastežite šal previše da ne biste deformisali petlje. Za debelo predivo, parenje ili prskanje vodom je bolji izbor od potapanja.
Ovaj proces će poboljšati definiciju vaših bodova i učiniti šal vizuelno privlačnijim.