Podvezica bod
4 min. čitanja
Podeli:

Podvezica bod

Na početku vaše pletačke avanture verovatno ste upoznati sa samo jednom petljom – pravom ili klot petljom. Ali dobra vest je da već sa ovom jednom osnovnom petljom možete isplesti sjajne radove (poput jednostavnog podmetača). U ovom tekstu ću vam pokazati kako se plete podvezica bod i šta sve treba da znate o njemu (poput brojanja redova, ispravljanja greški i slično).

Šta je podvezica bod?

Podvezica bod je osnovni bod u pletenju koji se sastoji samo od klot (pravih) petlji. I na licu i naličju rada su prave petlje. Pojavljuju se poprečna rebra i obe strane rada su jednake, dakle, rad je sa dva lica. Rezultat je jednostavna i elastična tkanina.

Ovaj bod nosi naziv „podvezica“ bod jer je prilično elastičan i pre pojave elastičnih traka se koristio kao držač za čarape (podvezica, halter). Tekstura podvezica boda podseća na male vijugave talase i deluje prilično meko, zbog čega je omiljen za pletenje odeće za bebe. Većina vodiča za početnike počinje upravo ovim bodom.

U šemama, podvezica bod se ponekad skraćeno označava kao g st („Garter Stitch“).

Kako se plete podvezica bod?

Pletenje podvezica boda je izuzetno jednostavno, jer se radi o jednostavnoj petlji koja se ponavlja u svakom redu. Nisu potrebne komplikovane tehnike niti pamćenje složenih šema. Sve što vam je potrebno jeste osnovno znanje o tome kako se plete klot petlja.

Šta vam je potrebno

  • Predivo po vašem izboru.
  • Igle odgovarajuće debljine za izabrano predivo (proverite etiketu). Za više informacija pogledajte tipove igala za pletenje.

Uputstvo za pletenje podvezica boda

01: Nametnite bilo koji broj petlji tehnikom nametanja petlji sa dugim repom.

02: Okrenite rad tako da vam je radna igla u levoj ruci a predivo iza igle. Pletite klot petlje do kraja reda.

Napomena: Ukoliko ne znate da pletete klot petlje, na ovom linku se nalazi uputstvo za pletenje klot petlji.

03: Kada završite prvi red, ponovo okrenite rad, prebacite predivo iza igala i opet pletite sve klot petlje.

04: Nastavite da pletete sve petlje klot u svakom redu dok ne postignete željenu dužinu.

Porub

Kod podvezica boda, ivice vašeg rada leže ravno. Ne uvijaju se kao što je slučaj sa glatkim bodom. Ovo znači da kad pletete podvezica bod nije potrebno dodavati porub radu, jer ovaj bod leži potpuno ravno i ne uvija se.

Mnogi drugi bodovi, poput glatkog boda, na kraju svakog reda koriste podvezica bod sa 2 petlje da bi sprečili uvijanje. Ovo znači da su poslednje dve petlje svakog reda uvek klot petlje, bez obzira na kojoj se strani nalaze.

Podvezica bod se može plesti i korišćenjem isključivo krivih (frket) petlji. Ovaj bod se naziva obrnuti podvezica bod i daje potpuno isti rezultat. Međutim, mnogi smatraju da je pletenje krivih petlji teže. (Napomena: Kada započnete s jednom metodom, morate je koristiti do kraja rada!).

Kako prebrojati redove podvezica boda

Ponekad se može desiti da izgubite evidenciju o tome u kom se redu nalazite. Na primer, vaša mustra kaže: „ispletite 20 redova“, ali kako znati u kom ste redu sada? Prebrojavanje redova podvezica boda je vrlo jednostavno. Ako pažljivo pogledate uzorak, videćete male „činijice“ i „kapice“ koje zajedno formiraju rebra.

Jednostavno prebrojte ta rebra i pomnožite taj broj sa dva. Tako dobijate ukupan broj ispletenih redova. Međutim, budite pažljivi! Ne zaboravite da uračunate red koji je trenutno na vašoj igli i pazite da greškom ne uključite red dobijen od nametanja petlji. Ovo je naročito važno ako ste koristili tehniku nametanja sa dugim repom, jer ona stvara nešto poput lažnog prvog reda.

Kako uvući krajeve kod podvezica boda

Postoji mnogo načina za sakrivanje krajeva. Kod podvezica boda, najsuptilniji način je provlačenje krajeva kroz „stubiće“ klot petlji između dva rebra.

Uvucite kraj niti u iglu za vunu. Probijte iglom pravo kroz pletivo, kroz klot petlje (ne oko njih), u dužini od 6–8 petlji. Ako koristite jako klizavo predivo, preporučujem da prođete još jednom u suprotnom smeru za dodatnu sigurnost. Ova metoda može blago razdvojiti rebra, ali je mnogo sigurnija nego provlačenje kroz ivice ili korišćenje metoda poput duplog boda. Takođe, dodatno učvršćuje tkanje, pa je i praktična.

Kako plesti pruge u podvezica bodu?

Promena boja u podvezica bodu je vrlo jednostavna, ali postoji jedno pravilo koje treba poštovati: uvek započnite novu prugu na klot strani rada. Nije važno koliko redova pletene pruge sadrže, sve dok se boje ne menjaju na frket strani. Pošto je podvezica bod bod sa dva lica, ovo znači menjanje boja u neparnim redovima.

Na primer, ponavljanje može izgledati ovako:

Red 1–4: pletenje bojom A
Red 5–8: pletenje bojom B
Red 9–12: pletenje bojom A

Jedini problem kod pletenja pruga u podvezica bodu je što tkanje prestaje biti potpuno reverzibilno, tj prestaje biti rad sa dva lica. Frket strana će izgledati pomalo „mešano“.

Napomena: ukrštajte predivo na svaka dva reda kako biste izbegli duge vidljive niti na klot strani.

Uvek ubacujte iglu u petlju od napred i s leva

Ovo je veoma važno, jer ćete u suprotnom uvrnuti stubiće svojih petlji, što će stvoriti neujednačenu i ne baš lepu strukturu. Ne želim da vas brinem, ali na gotovom radu jedna pogrešna petlja biće vidljiva iz aviona.

Kod pletenja podvezica boda (radovi gde se pletu samo prave petlje), petlje uvek moraju ići od zadnje ka prednjoj strani. Dakle, kada ubacite iglu s leve strane i povučete je još više ulevo, trebalo bi da vidite „merdevine“. Ako ih ne vidite, znači da ste nekako uvrnuli predivo.

Ovo se često dešava kada kupite petlju (jer ste je ispustili ili šema to zahteva) ili ste ubacili iglu s desne na levu stranu.

Kako to popraviti? Ubacite desnu iglu u petlju kao da ćete plesti, uvrnite je u suprotnom smeru i prebacite petlju nazad na levu iglu.

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj