4 min. čitanja
Podeli:

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja duž svih redova. Umereno je elastičan i idealan je za porube koji treba da budu malo rastegljivi ili za kape.

Cevasti bod stvara vertikalne pruge i reverzibilan je (rad sa dva lica). Kada nije rastegnut podseća na glatki bod.

Kako se plete cevasti bod?

Ukoliko želite simetričan uzorak (jednak broj rebara i sa lica i sa naličja) potrebno je da nametnete paran broj petlji.

Paran broj početnih petlji

Kada nametnete paran broj petlji, ponavljajte sledeća dva reda dok ne dostignete željenu dužinu:

Dakle, pletete jednu pravu petlju, zatim jednu krivu petlju i te dve petlje ponavljate do kraja reda. Trebalo bi red da završite sa krivom petljom (ako imate paran broj početnih petlji). Kada završite red, okrenete rad i do kraja reda pletete opet isto – jedna prava petlja, jedna kriva petlja.

Neparan broj početnih petlji

Ukoliko ste nametnuli neparan broj petlji, šema pletenja je sledeća:

  • Red 1: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*, 1 prava petlja
  • Red 2: 1 kriva petlja, *1 prava petlja, 1 kriva petlja*

U slučaju neparnog broja petlji, red počinjete i završavate sa pravom petljom. Kada završite red i okrenete rad treba da pletete obrnuto – jedna kriva petlja, jedna prava petlja. Tada drugi red počinjete i završavate sa krivom petljom. Ova dva reda ponavljate dok ne dostignete željenu dužinu.

Pletenje cevastog boda u krug

Da biste dobili cevasti bod koristeći kružne igle morate nametnuti paran broj petlji. Ukoliko nametnete neparan broj petlji jedno rebro će vam biti duplo deblje od ostalih.

Šema za pletenje:

  • Red 1: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*
  • Red 2: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*

Uputstvo za pletenje cevastog boda

01: Nametnite željeni broj petlji. S obzirom da cevasti bod nije preterano rastegljiv, petlje možete nametnuti metodom nametanja petlji sa dugim repom.

02: Ispletite jednu pravu petlju: Predivo treba da se nalazi iza igala. Ubacite desnu iglu u levu petlju s desna na levo, kroz prednju nit. Omotajte predivo oko desne igle suprotno kazaljki na satu i provucite to predivo kroz petlju. Izvucite levu iglu iz petlje.

ruka, igla za pletenje i zelena vunica

03: Ispletite jednu krivu petlju: Predivo treba da se nalazi ispred igala. Ubacite desnu iglu u levu petlju s leva na na desno, kroz prednju nit. Omotajte predivo oko desne igle suprotno kazaljki na satu i provucite to predivo kroz petlju. Izvucite levu iglu iz petlje.

04: Ponavljajte korake 02 i 03 dok ne dođete do kraja reda.

05: Okrenite rad i opet ponavljajte korake 02 i 03 do kraja reda.

Kako napredujete, pletete sve petlje onako kako se pojavljuju. Dakle, ako imate pravu petlju na iglama, pletite je pravo, a ako je kriva petlja, pletite je krivo. Kada naučite kako da razlikujete klot i frket petlju, možete lako plesti cevasti bod sa neparnim brojem petlji.

Ukršteni cevasti bod

Ukršteni cevasti bod se sastoji od ukrštenih petlji. Manje je rastegljiv i sporije se plete, ali je uredniji i čvršći od običnog cevastog boda. Plete se slično kao cevasti bod, samo se petlje pletu kroz zadnju nit umesto prednje. Šema pletenja je sledeća:

Ukoliko ste nametnuli neparan broj petlji šema je sledeća:

  • Red 1: *1 pravo-ukrštena petlja, 1 obrnuto-ukrštena petlja*, 1 pravo-ukrštena petlja
  • Red 2: 1 obrnuto-ukrštena petlja, *1 pravo-ukrštena petlja, 1 obrnuto-ukrštena petlja*
  • Ponavljate ova dva reda dok ne postignete željenu dužinu.

Kako završiti pletenje cevastog boda?

Standardno završavanje pletiva  je odlično za 1×1 rebrasti bod. Za razliku od drugih rebrastih bodova, nije nužno potrebno elastično završavanje pletiva jer ovaj bod nije previše elastičan. Ali, treba da zatvorite petlje nesto labavije nego obično. Dakle, povucite petlje dok pletete ili koristite deblju iglu od igle kojom ste pleli. Da bi ste dobili ivicu koja prati uzorak, zatvarajte petlje onako kako ste ih pleli –  krive petlje pletite krivo, a prave pravo, pre nego što ih zatvorite.

Jedna veoma uredna opcija je cevasto zatvaranje petlji. Ovakvo zatvaranje petlji daje ivicu koja je lepo zaobljena, veoma elastična i gotovo nevidljiva.

Kako započeti cevasti bod?

Nametanje petlji sa dugim repom je dovoljno elastično za ovaj bod. Da biste povećali elastičnost možete koristiti i dve igle umesto jedne ili deblju iglu od one kojom ćete plesti. Da biste dobili ivicu koja prati uzorak probajte kombinovano nametanje petlji – nametnite jednu pravo zatim jednu krivo.

Popularna metoda za nametanje petlji kod cevastog boda je cevasto nametanje petlji. Ona daje skoro nevidljivu i veoma elastičnu ivicu koja prati vaš uzorak.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj