4 min. čitanja
Podeli:

Pletenje za početnike: Kako isplesti beskonačni šal?

Beskonačni šal je šal čiji su krajevi spojeni poput petlje. Obično se nosi tako što se obmota jednom ili više puta oko vrata. Može se plesti u raznim bodovima – i komplikovanim i jednostavnim.

U ovom primeru sam izabrala da ga pletem u mahovina bodu. S obzirom da se mahovina bod sastoji samo od pravih i krivih petlji, ovo uputstvo mogu ispratiti i početnici.

Materijal potreban za pletenje beskonačnog šala

Biće vam potrebno predivo, igle za pletenje, metar, makaze i igla za vunu. Ako još niste sigurni koje predivo i koje igle da izaberete možete o tome više pročitati u uputstvu „Pletenje za početnike: Kako isplesti šal?“ gde sam ukratko objasnila kako da odaberete predivo i igale, kao i koliko je vremena potrebno za pletenje šala.

Za pletenje ovog šala sam koristila YarnArt Merino Bulky predivo koje se sastoji od 25% vune i 75% akrila. Za dužinu od 150cm i širinu 24cm, bez resa mi je bilo potrebno 2 klupka ove vunice. Igle koje sam koristila za pletenje su bambusove igle veličine 8mm.

Kako isplesti beskonačni šal?

Uputstvo za pletenje beskonačnog šala ću podeliti u nekoliko sekcija koje ću kasnije detaljnije pojasniti:

  • Nametanje petlji
  • Mahovina bod
  • Zatvaranje petlji
  • Spajanje krajeva

Korak 1: Kako započeti pletenje beskonačnog šala

S obzirom da sam za ovaj rad izabrala mahovina bod koji nije previše rastegljiv koristiću nametanje petlji sa dugim repom. Ukoliko izaberete drugi bod koji je rastegljiviji od mahovina boda preporučujem da odaberete nametanje petlji pomoću dve igle da ne biste ograničili vaš rad.

Koliko petlji treba da nametnete? To zavisi od željene širine. Kada kupujete predivo, na etiketi se često nalazi i informacija koliko je petlji i redova potrebno za kvadrat dimenzija 10×10 cm pletući preporučenom veličinom igala. Etiketa za predivo koje sam koristila kaže da je za kvadrat 10x10cm, koji se plete iglama veličine 7mm, potrebno 12 petlji i 15 redova. S obzirom da sam koristila igle veličine 8mm za mene ova računica ne važi. Koristila sam deblje igle, a deblje igle daju veće petlje. Veće petlje zauzimaju više mesta i time će moj uzorak biti širi. Za širinu od 24cm sam nametnula 24 petlje. Ukoliko i vi pletete iglama druge veličine od one na etiketi, da biste postigli željenu širinu preporučujem vam da ištrikate probni uzorak od 10 petlji i 10 redova. Izmerite širinu koju zauzima vaših 10 petlji i dužinu vašik 10 redova. Kada širinu u cm ovog probnog uzorka podelite sa 10 (broj vaših petlji) dobićete koliko cm zauzima 1 petlja. Sada željenu širinu šala podelite sa ovim brojem i dobićete broj petlji koje je potrebno da nametnete.

Korak 2: Pletenje beskonačnog šala

Kada smo nametnuli petlje počinjemo sa pletenjem šala. Kao što sam ranije spomenula, odabrala sam mahovina bod. Mahovina bod se sastoji od jednostavnog ponavljanja 4 reda:

  • Red 1: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*
  • Red 2: *1 prava petlja, 1 kriva petlja*
  • Red 3: *1 kriva petlja, 1 prava petlja*
  • Red 4: *1 kriva petlja, 1 prava petlja*

Mahovina bod se sastoji od kombinacije pravih i krivih petlji pa evo podsetnika kako se pletu ove petlje:

Prava petlja: Ubodite desnu iglu s leva na desno kroz prvu petlju leve igle. Obmotajte predivo oko desne igle u smeru suprotnom od kazaljke na satu. Provucite predivo kroz petlju. Skinite petlju s leve igle.

Kriva petlja: Prebacite predivo ispred rada. Ubacite desnu iglu u petlju leve igle s desna na levo. Radno predivo treba da ostane ispred igle i petlje tokom celog postupka. Obmotajte radno predivo oko igle suprotno od kazaljke na satu. Provucite predivo kroz petlju. Skinite petlju sa leve igle.

Kako dodati novo klupko kada vam nestane prediva

Skoro je sigurno da će vam nestati vune i moraćete da dodate novo klupko da biste završili beskonačni šal. Najjednostavnija metoda da ovo uradite je da novo klupko dodate na kraju reda. Kada primetite da vam skoro ponestaje prediva, završite red i zaustavite se. Za većinu bodova u pletenju potrebno je otprilike 3-4 puta više prediva od širine vašeg uzorka da biste završili jedan red. Ostavite kraj prediva dužine oko 10 cm.

Uzmite novo klupko i nastavite da pletete na uobičajen način, ostavljajući rep novog klupka od oko 10 cm. Prva dva boda biće prilično labava za pletenje, ali možete lagano povući krajeve da zatvorite eventualne praznine. Takođe, možete pridržavati kraj novog klupka desnom rukom dok pletete nove petlje, na taj način održavate zategnutost prediva.

Nakon što ispletete otprilike 10 petlji, dok su još uvek na igli (ovo je važno), zavežite dva kraja u labav čvor. Ovo radimo da bismo osigurali da se petlje ne raspletu dok pletemo ostatak. Nastavite pletenje prema šemi. Ove krajeve ćemo kasnije odvezati i uvući u rad da budu neprimetni.

Korak 3: Kako završiti pletenje

Kada dostignete željenu dužinu (obim) vašeg beskonačnog šala, spremni ste da završite pletivo. Ukoliko ne zatvorite petlje one će se rasplesti. Postoji više načina za završavanje pletiva, ali za početnike je najednostavnije standardno završavanje pletiva. Ovakav način zatvaranja petlji savršeno odgovara mahovina bodu.

Korak 4: Spajanje krajeva

Kada dostignete željenu dužinu i zatvorite petlje ostavite dovoljno dugačak kraj prediva jer ćemo sa tom niti spojiti krajeve beskonačnog šala. Potrebno je ostaviti otprilike 2 puta duži kraj od širine vašeg rada.

Spojite dva kraja i držite ih jednom rukom, dok se u drugoj ruci nalazi igla kroz koju je provučen kraj prediva.

Sada treba da napravimo jednu pripremnu petlju: Provucite iglu kroz prvu petlju naspramnog redaulazeći od nazad ka napred.

Kada smo ispleli ovu pripremnu petlju, počinjemo sa ponavljanjem:

01: Pronađite prvu prečkicu na redu iza i provucite iglu ispod nje, ulazeći s desna na levo. Provucite predivo.

02: Pronađite prvu prečkicu na redu ispred i provucite iglu ispod nje, ulazeći sa desna na levo.

03: Ponavljajte korake 01 i 02 dok ne dođete do kraja.

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj