5 min. čitanja
Podeli:

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i kapa, čarapa i šaleva. Postoje različite vrste rebrastih bodova. Najčešći su 1×1 rebrasti bod, koji se drugačije naziva cevasti bod, i 2×2 rebrasti bod, koji se drugačije naziva dvostruki rebrasti bod.

Dvostruki rebrasti bod posebno je pogodan za porube, krajeve rukava i sve druge delove gde je potrebna dodatna elastičnost i prianjanje. Vaš gotov rad, iako širok samo 25 cm, lako će da se rastegne na 30 cm i savršeno prilagodi telu.

Kako se plete rebrasti bod?

Rebrasti bod 2×2 nastaje naizmeničnim pletenjem dve prave i dve krive petlje. Potrebno je nabaciti broj petlji koji je deljiv sa 4 da biste dobili simetričan uzorak (jednak broj rebara sa obe strane rada). Dakle, šema je:

U šemama, kada treba da se napomene da se radi o ponavljanju koristi se oznaka **. Sve što se nalazi između zvezdica se ponavlja – kada dodjete do poslednje petlje pre * počinjete ponavljanje ispočetka. Dakle, šema iznad znači da ponavljate 2 prave petlje, 2 krive petlje do kraja reda.

Uputstvo za pletenje rebrastog boda

01: Nabacite broj petlji koji je deljiv sa 4 koristeći metodu nametanja petlji sa dve igle za elastičniji rub.

02: Ispletite dve prave petlje.

03: Premestite konac ispred rada i ispletite dve krive petlje.

04: Ponavljajte ova dva koraka dok ne postignete željenu dužinu. Uvek vodite računa da predivo premeštate napred i nazad po potrebi. Pazite da vam slučajno ne ostane predivo na igli dok ga premeštate.

Saveti

Ukoliko želite simetrične ivice, broj nametnutih petlji treba da je deljiv sa 4 plus 2 (npr. 18, 22…). Na ovaj način red počinjete sa dve prave petlje i završavate sa dve prave petlje. Šema:

  • Prava strana: *2 pravo, 2 krivo*, 2 pravo
  • Kriva strana: 2 krivo, *2 pravo, 2 krivo*

Ova verzija je bolja za šaleve i uzorke koji se spajaju.

Za lepšu definiciju petlji, pokušajte pletenje rebrastog boda 2×2 iglama za broj manjim od preporučenih za vaše predivo. Na primer, ako pletete džemper i telo radite glatkim bodom s iglama veličine 6, kad dođete do poruba, pređite na igle veličine 5.

Nametanje petlji za rebrasti bod

Rebrasti bod je veoma elastičan i zbog toga mu je potrebno elastično nametanje petlji. Mnogi početnici greškom koriste obično nametanje petlji sa dugim repom što dovodi do toga da su im čarape preuske oko ruba a šalevi širi nakon nekoliko redova Jednostavan način da to izbegnete je da namećete petlje oko dve igle. Na taj način stvorićete blago elastičniji rub. Da biste dobili rub koji prati uzorak, potrebno je da naizmenično namećete po 2 prave i 2 krive petlje. Većina tehnika za nametanje petlji ima 2 varijacije – nametanje pravih i nametanje krivih petlji. Kombinovanjem ovih varijacija dobijate rub koji prati uzorak.

Metoda nametanja petlji koja daje super elastičnu, skoro nevidljivu ivicu koja prati uzorak je cevasto nametanje petlji.

Završavanje pletiva za rebrasti bod

Jedna od najčešćih grešaka početnika je previše čvrsto završavanje petlji kod 2×2 rebrastog boda. Navešću nekoliko načina za zatvaranje petlji kod rebrastog boda koji daju elastičnu ivicu, a vi odaberite onaj koji vam najviše odgovara.

Ako koristite standardni način završavanja pletiva, praktično ćete ograničiti svu rastegljivost, pa kapa, čarape ili drugi rad možda neće ni odgovarati. Jednostavan način da to izbegnete jeste da dok završavate pletivo petlje rastežete što više. Nemojte ih plesti uobičajeno, već labavije pletite petlje i, svaki put kada prebacujete petlje, istegnite ih. Takođe, ako završavate po uzorku dobićete još elastičniju ivicu. Završavanje po uzorku znači da krive petlje pletete krivo, a prave pravo, pre nego što ih zatvorite.

Način završavanja pletiva koji je zapravo namenjen za rebraste bodove je cevasto završavanje pletiva. Ovaj način daje super rastegljivu, nevidljivu ivicu koja prati uzorak. Malo je komplikovanije od stndardnog završavanja i duže traje, al uz malo truda ćete ga lako savladati.

Postoji i rastegljivo završavanje pletiva za 2×2 rebrasti bod koje je slično standardnom završavanju pletiva. Pošto je postupak vrlo jednostavan, te ga vredi isprobati. Postupak je sledeći:

01: Ispletite 2 petlje pravo.

02: Ispletite ove dve petlje pravo zajedno kroz zadnju nit tako što ćete levu iglu opet provući kroz njih.

03: Ispletite 1 petlju krivo.

04: Ispletite ove dve petlje krivo zajedno kroz prednju nit tako što ćete levu iglu opet provući kroz njih.

05: Ispletite 1 petlju krivo i ponovite korak 04.

06: Ispletite 1 petlju pravo i ponovite korak 02.

07: Ponovite korak 06.

08: Ponavljajte korake 03 – 07 dok ne zatvorite sve petlje.

Kao što ste verovatno primetili, ovaj način se razlikuje od standardnog završavanja pletiva samo po tome što pletete prema uzorku i oduzimate petlje umesto da ih prebacujete. Pletete zajedno 2 petlje krivo ukoliko je poslednja petlja bila kriva, a pletete zajedno 2 petlje pravo ukoliko je poslednja petlja bila prava.

Loša strana ovakvog zatvaranja petlji je ta što će se stvoriti efekat blagog zvonastog širenja. Ovaj efekat će biti nevidljiv kod većine odevnih predmeta koji idu uz telo (kapa, čarape..). Međutim, kod ravnih komada (npr. šal) biće prilično vidljivo te se preporučuje drugačiji način zatvaranja petlji.

Ivica

Pletenje šala u 2×2 rebrastom bodu može izgledati veoma lepo i predstavlja odličan način da sprečite uvijanje vašeg pletiva. Međutim, ako se držite standardnog ponavljanja šeme, ivice neće izgledati baš uredno. Pre svega, biće asimetrične. To znači da će se na desnoj strani pojaviti rebro od pravih petlji, dok će na levoj biti rebro od krivih. Pored toga, to ivično rebro će delovati tanje u odnosu na ostatak.

Da biste to ispravili, potrebno je da prilagodite dve stvari. Prvo, nametnite broj petlji koji je deljiv sa 4 + 2 (npr. 18, 22…). Zatim, tokom pletenja, prvu petlju u svakom redu samo prebacite na desnu iglu bez pletenja. Tada šema izgleda ovako:

  • Red 1: Prebacite jednu petlju, *2 prave petlje, 2 krive petlje*, 3 prave petlje
  • Red 2: Prebacite jednu petlju, 2 krive petlje, *2 prave petlje, 2 krive petlje*, 3 krive petlje

Navijutak

Navijutak (eng. yarn over, skraćeno YO) je tehnika u pletenju kojom se konac prebacuje preko igle kako bi se dodala

Pročitaj

Mahovina bod

Mahovina bod je jednostavan i odličan izbor za početnike. Ovaj bod je idealan za šal ili ćebe jer se ivice

Pročitaj

Rebrasti bod

Rebrasti bod je jedan od najpopularnijih uzoraka u pletenju. Koristi za izradu elastičnih i prilagodljivih ivica na odeći ali i

Pročitaj

Cevasti bod

Cevasti bod je zapravo rebrasti bod 1×1. To je jednostavan bod u kojem se naizmenično pletu prava i kriva petlja

Pročitaj